Як війна змінила Харків: Ігор Терехов дав інтерв’ю шведським журналістам

17.02.2025 19:29   -

Як війна змінила Харків? Як вплинула на економіку та життя людей? Про це міський голова Ігор Терехов розповів шведським журналістам. Він наголосив: довоєнний Харків і місто сьогодні — це дві різні реальності. Руйнування видно всюди: у житлових будинках, школах, лікарнях. Але найбільша зміна — це люди.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Ми бачили і, насправді, допомагали людям евакуйовуватися. Тим, хто хотів евакуйовуватися, бо вони були дуже налякані і їм було дуже страшно. І вони рятуючи себе, рятуючи свої родини, своїх дітей, всіх родичів, виїжджали з Харкова в перші дні війни. Вони ховалися в метрополітені. Я зупинив тоді метрополітен. І саме велике укриття, яке було у Харкові, – це метрополітен. Були часи, коли приблизно десь наприкінці березня 22-го у місті перебувало приблизно 300-350 тисяч мешканців. Це, якщо взяти в порівнянні, то до війни постійно перебували в Харкові приблизно 2 мільйони. Сьогодні у Харкові перебуває приблизно мільйон двісті тисяч мешканців. З яких 206 тисяч – це вимушені переселенці з різних інших областей.

Міська економіка потерпає від війни. Уже третій рік поспіль міський бюджет спрямований переважно на соціальну підтримку.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Що стосується самого бюджету, то ми пішли не безпрецедентні кроки для того, щоб люди мали змогу залишатися в місті і жити в місті. Це, перш за все, безкоштовний проїзд в громадському транспорті. Ми скасували всі місцеві податки і збори. Це доходна частина міського бюджету. Для всіх підприємців, щоб вони мали обігові кошти, щоб вони не виїжджали з міста, працювали і створювали робочі міста і виплачували людям кошти. Ми сьогодні безкоштовно кожного дня, за виключенням неділі, 6 разів на тиждень годуємо безкоштовно людей. Кожного дня ми випускаємо приблизно 46 тисяч порцій. Для всіх без обмежень. Бо сьогодні в скрутному становищі опинилися не тільки люди, які переїхали до нас, а і наші мешканці. Ми не розділяємо, це харків’яни чи ВПО.

Ще один виклик — освіта. Для безпечного навчання дітей місто облаштувало 6 станцій метро та 2 підземні школи. Зараз триває робота над іншими безпечними навчальними просторами за підтримки міжнародних партнерів. Проте головне завдання — відбудова житла.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
А щодо відбудови, це саме головне, саме головне. Щоб повернути людей, щоб люди мали можливість жити, щоб люди мали можливість працювати. Для того їм потрібно, щоб вони жили, щоб житло було. Це головне. Щоб вони не скиталися ніде там по області чи по місту. Це дуже важливо. Жодне місто сьогодні, яке є в Україні, не має тих руйнацій, як Харків. Тому я вважаю, що світова спільнота повинна об’єднатися навколо Харкова і взяти шефство і допомогу над окремими будинками щодо відбудови, над районами міста щодо відбудови. Це дуже важливо.

ОСТАННІ НОВИНИ