"Інфосіті" – інформаційно-аналітичний портал

Легализация полиграфа. Эксперты убеждают, что массовых применений не будет

Дізнатися правду за допомогою детектора брехні. В українських судах все частіше трапляються випадки, коли призначаються перевірки на поліграфі. Як свідчить Реєстр судових рішень, з клопотаннями про проведення таких експертиз в основному виступають слідчі. Проте на суди, переконують адвокати, свідчення поліграфа не сильно впливають. Попри те, що цьгогоріч держстандарт дав чіткі вказівки по використанню поліграфа, все це носить лише орієнтовний характер.
 
Андрій Муха адвокат 
 
Его применения по Харьковской области, предположим за 2015, 2016, 2017 года, судами была назначена только одна экспертиза с применением компьютерного полиграфа – это Харьковский районный суд, дело об убийстве. На данный момент, насколько мне известно, дело еще  не рассмотрено, оно находится в производстве, как бы только по приговору будет понятно будет ли дана оценка судом данному виду экспертизы.
 
Змусити відповідати на поліграфі, каже Андрій Муха, ніхто не може. Людина сама дає на це згоду. Висновки поліграфологів можуть носити лише консультативний характер. Краще за все, впевнені експерти  - судово-психіатрична експертиза. 
 
Андрій Муха адвокат 
 
Например, на полиграфе проводится исследование. Проходили ли рядом с место совершения преступления? Да, проходил. Видели ли лежащего человека? Видел. Видели ли вы кровь возле него? Да. Подходили ли вы к нему? Да, подходил. Трогали? Трогал. Кровь осталась на руках, на одежде? Да, остались  следы. Следующий вопрос: совершили ли вы это преступление? Нанесли ли вы ему повреждения телесные? Человек ,конечно, начинает нервничать.
 
І поліграф показує, що ви нервуєте, хоча насправді не маєте жодного відношення до скоєного злочину, говорить адвокат. Саме тому результати детектору брехні не можуть бути доказом у суді. Більше того, переконує, його, як показує практика, використовують для того, аби затягнути судовий процес. Тож навіть після роз'яснень держстандарту про використання поліграфу, наголошує Андрій Муха, масових застосувань не буде.