З 1 січня 2025 року на українців чекає ряд змін. І нововведення торкнуться багатьох сфер життя громадян. Відтак, вводяться нові норми оподаткування для фізичних осіб-підприємців. Вони мали запрацювати ще восени, але Верховна рада відстрочила набуття чинності до нового року.
ПРОЕКТ ЗАКОНУ ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ ТА ДЕЯКИХ ІНШИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ ЩОДО СТИМУЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ ЦИФРОВОЇ ЕКОНОМІКИ В УКРАЇНІ
Для платників податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, а саме ФОП III групи та юридичні особи III групи, встановлюється військовий збір у розмірі 1% від доходу за підсумками 1 кварталу 2025. Військовий збір ФОП-платників єдиного податку І, ІІ та IV груп встановлюється на рівні 10% розміру мінімальної зарплати (800 грн на місяць).
Також відновлюється норма щодо обов’язкової сплати Єдиного соціального внеску. З початку повномасштабної війни ФОПи отримали право не сплачувати ЄСВ, проте в державному бюджеті на наступний рік цю пільгу скасували. Наступним нововведенням стане виплата субсидій ВПО. З середини січня 2025-го розпочнуться призначення такого виду держдопомоги.
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Право на субсидію матимуть родини ВПО, які витрачають на оренду житла понад 30% своїх сукупних доходів. Якщо родина має доходи менші, ніж 2 прожиткових мінімумів на одну особу (5840 грн), то субсидія покриватиме вищий відсоток вартості оренди. Відтак, родини ВПО, які потребують підтримки в оренді житла, зможуть звертатися по призначення субсидії на оренду, починаючи з середини січня 2025 року. Мінсоцполітики додатково повідомить громадян про початок прийому заяв на призначення цього виду підтримки. Розмір субсидії на оренду розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї ВПО. На розмір субсидії впливатимуть рівень доходи родини, кількість членів сімʼї, та вартість оренди житла.
Також, згідно з рішенням Кабміну, з 1 січня 2025 вчителям доплачуватимуть 1 тис. грн щомісяця. При цьому, ці кошти не підпадають під оподаткування. З вересня ця сума зросте до 2000 грн.
ОКСЕН ЛІСОВИЙ МІНІСТР ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
Щомісячна доплата в 1 тис. грн з 1 січня 2025 року встановлюється для всіх вчителів загальної середньої освіти незалежно від стажу та місця, де знаходиться школа – у селі чи місті. Щодо механізму нарахування такої доплати, за словами глави МОН, вчителям не варто турбуватися, адже він не потребує жодних додаткових дій з боку освітян.
Водночас всі легальні доходи українців знизяться через зростання військового збору. І це вже сталося від 1 грудня після набрання чинності закону про підвищення податків.
НІНА ЮЖАНІНА НАРОДНА ДЕПУТАТКА, ЧЛЕН КОМІТЕТУ ВР УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ФІНАНСІВ, ПОДАТКОВОЇ ТА МИТНОЇ ПОЛІТИКИ
Абсолютно точно всі доходи, які ви легально отримуєте в будь-якому місці — це на роботі як найманий працівник, нараховані відсотки за депозитами в банках — все це буде оподатковуватися за ставкою військового збору не 1,5%, а 5%.
Відтак, мінімальна заробітна плата у наступному році залишиться на рівні 8000 гривень, а прожитковий мінімум — 2920 гривень. До цих показників прив’язані зарплати бюджетників та інші соціальні виплати. Ба більше, проєкт бюджету на 2025 рік не передбачає збільшення заробітних плат для педагогів та медиків. Натомість наступного року зростуть зарплати у прокурорів та суддів. Однак, про зростання мінімальної зарплати поки не йдеться.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
СЕРГІЙ МАРЧЕНКО МІНІСТР ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
На даному етапі, і це також було домовлено з партнерами, у нас немає змоги підвищувати соціальні стандарти. Цього року ми підвищили мінімальну заробітну плату на 19% – до 8 000 гривень.
Примітно, що індексація пенсій у 2025 році все-таки буде. За словами експерта Інституту демографії та соціальних досліджень Лідії Ткаченко, пенсії в Україні можуть підвищити в березні приблизно на 10-12%.
ЛІДІЯ ТКАЧЕНКО ЕКСПЕРТКА ІНСТИТУТУ ДЕМОГРАФІЇ ТА СОЦІАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Однак, навіть якщо пенсія у 2025 році буде підвищена, для більшості пенсіонерів зміни будуть незначними. Адже при розмірі виплат 3000 гривень індексація на 12% відчувається слабо.
Ще одним нововведенням буде надання платних медичних послуг. Так з початку року окремі медзаклади почнуть просити за певні послуги гроші.
В яких випадках оплачуються медичні послуги:
- при зверненні без направлення лікаря (крім випадків, коли направлення на послугу не вимагається)
- при наданні медпослуг за договорами з юридичними особами;
- у закладах охорони сектору безпеки і оборони та Державного управління справами тим, хто не належить до прикріпленого контингенту;
- якщо послуги не покриваються Програмою державних гарантій.
Додатково оплачуються послуги в таких випадках:
- надання медпослуг вдома на бажання пацієнта (якщо це не обумовлено його станом);
- можливість обрати лікаря для планової спеціалізованої допомоги;
- перебування в палаті з підвищеним комфортом за запитом пацієнта.
Усі медичні заклади мають розмістити на своїх сайтах та інформаційних стендах повний перелік платних медичних послуг із зазначенням їх вартості та безоплатних послуг, що надаються в межах Програми державних гарантій.
Також, з 1 січня 2025 року в Україні впроваджується нова реформа МСЕК – це нововведення покликане оптимізувати процес визначення стану здоров’я громадян та спростити процедури ухвалення рішень щодо інвалідності, реабілітації чи соціальної підтримки. Процес оцінювання функціонування людини відбуватиметься у кількох форматах залежно від обставин та потреб пацієнта. Серед яких і заочний та дистанційний – тобто медогляд у деяких випадках можна буде пройти без присутності пацієнта.
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
Заочне оцінювання передбачає відсутність фізичної присутності пацієнта або його представника. Воно здійснюється для осіб, стан здоров’я яких документально підтверджено та не потребує додаткових обстежень. Цей формат актуальний для військовослужбовців, учасників бойових дій і пацієнтів із важкими захворюваннями.
Перелік захворювань, які передбачають заочний формат оцінювання можна знайти на сайті МОЗ. Також у відомстві зазначають, що нововведення реформи МСЕК поки що не стосуються дітей.
ОСТАННІ НОВИНИ
- На станції метро «Історичний музей» працює резиденція Святого Миколая для маленьких харківʼян
- російський командир, який бомбив Харківщину, у критичному стані після вибуху
- Сапери ДСНС продовжують розмінування деокупованих територій Ізюмщини (фото)
- Правоохоронці Харківщини продовжують евакуацію цивільних із Куп’янського району
- Поліцейські Харкова оперативно затримали грабіжника